Maszyny i urządzenia

Bezpieczniki automatyczne na straży bezpieczeństwa domowej instalacji elektrycznej

Domowa instalacja elektryczna jest jednym z najprostszych przykładów tego typu systemu. Nie sposób jej porównać z instalacjami elektrycznymi, jakie tworzy się chociażby w obiektach handlowych, biurowych, czy też przemysłowych. Są jednakże istotne cechy wspólne pomiędzy poszczególnymi rodzajami instalacji, szczególnie w zakresie osprzętu zabezpieczającego prawidłowe i bezpieczne funkcjonowanie danej instalacji.

Bezpieczeństwo dzięki bezpiecznikom

Może wydawać się to banalnym stwierdzeniem, ale podstawową funkcję w zakresie sprawnego funkcjonowania domowej instalacji pełnią bezpieczniki elektryczne. To one umożliwiają przepływ prądu z przyłącza elektrycznego do poszczególnych obwodów sieci. To one także zadziałają zabezpieczająco w momencie niekontrolowanego upływu prądu poza obwód elektryczny, czy też nadmiernego przeciążenia danego obwodu.

Oczywiście, o ile w danej instalacji elektrycznej zastosowane zostały bezpieczniki automatyczne. Bo choć technologia wykorzystywania bezpieczników typu topikowego od dawna nie jest już wykorzystywana w instalatorstwie elektrycznym, to jednakże wciąż w polskich warunkach funkcjonuje bardzo wiele domowych niezmodernizowanych instalacji elektrycznych, opartych o właśnie takie rozwiązanie.

Bezpiecznik automatyczny o wiele lepszy od manualnego

Argumentów przeważających za słusznością tezy o wyższości, jaką mają bezpieczniki automatyczne nad bezpiecznikami topikowymi jest aż nadto. Przede wszystkim są mniej niezawodne i skuteczniejsze w swoim działaniu. Już minimalne odchylenie przepływającego prądu od wartości znamionowej danego bezpiecznika wyzwala jego działanie, przerywające przepływ prądu. W przypadku bezpieczników topikowych nie było to wcale takie oczywiste.

Bezpiecznik automatyczny ma także niezwykle istotną cechę w postaci swojego wielokrotnego użytku. Stopienie topika w tradycyjnym bezpieczniku skutkowało końcem jego żywotności. Współcześnie wykorzystywane bezpieczniki elektryczne w momencie reakcji po prostu przestawiają wbudowaną dźwignię załączeniową na pozycję ‘wyłączony’, przerywając w ten sposób przepływ prądu. Wystarczy przestawienie dźwigni, aby prąd znów zaczął przepływać przez bezpiecznik. Daję to możliwość wykorzystywania danego bezpieczniki w różnych instalacjach, gdy np. w jego miejsce został zamontowany inny.

Powiązane wpisy

Do czego używa się systemów WMS?

Redakcja

Technologia RFID

Redakcja

Bezpieczeństwo zaczyna się na wiedzy – dlaczego warto edukować pracowników w zakresie znaków bezpieczeństwa?

Redakcja