Oprogramowanie

Program do zarządzania firmą skrojony na miarę – czy to możliwe?

Zarządzanie współczesną firmą jest niezwykle złożone, a mnogość obowiązków, procesów i projektów sprawia, że konieczne jest zastosowanie narzędzi, jakim jest program do zarządzania firmą. Ponieważ jednak każde przedsiębiorstwo jest zupełnie inne, firmy nie zawsze są zadowolone z rozwiązań, których adresatem są wszyscy.

Różnorodność przedsiębiorstw a programy do zarządzania firmą

Potrzeby przedsiębiorstw są wysoce zróżnicowane, gdyż reprezentują one rozmaite branże, a do tego różna może być też ich wielkość i złożoność ich organizacji. To wszystko sprawia, że program do zarządzania firmą, który doskonale sprawdza się w jednym przedsiębiorstwie, zupełnie nie zda egzaminu w innym.

Programy tego typu bardzo często składają się z rozmaitych modułów, wśród których można wymienić między innymi moduły do prowadzenia księgowości, monitorowania czasu pracy, zarządzania stanem magazynowym i dostawami. Bardzo ważne są też wbudowane w tego typu rozwiązania bazy danych, które pomagają zarządzać produktami, towarem, usługami, czy klientami.

Bardzo wiele firm jednak nie potrzebuje modułu zarządzania magazynem i nie potrzebuje też troszczyć się o dostawy. W przypadku firm wyłącznie usługowych nie ma się też do czynienia z fizycznym towarem, którym trzeba by zarządzać. Wszystko to sprawia, że według wielu przedsiębiorców program do zarządzania firmą powinien być skrojony na miarę, by najlepiej odpowiadać ich potrzebom.

Czy da się znaleźć program do zarządzania firmą maksymalnie dopasowany do działalności przedsiębiorstwa?

Programy do zarządzania firmą są zróżnicowane, a bardzo często zdarza się, że dostępne jest rozwiązanie dedykowane konkretnej branży, dzięki czemu znacznie łatwiej je zaadaptować do rzeczywistych potrzeb.

Na rynku jest więc wiele programów do zarządzania sklepami, hotelami, restauracjami, czy agencjami reklamowymi. Dobrze jest więc w pierwszej kolejności przyjrzeć się takim rozwiązaniom, gdyż z dużym prawdopodobieństwem nie będą one zbytnio przeładowane funkcjami, których w danej firmie by się nie używało.

Wiele programów tego typu składa się z modułów, które można zmieniać zgodnie ze swoim uznaniem. Kiedy poinformuje się usługodawcę, który sprzedaje oprogramowanie i wdraża je w konkretnej firmie, dobierze on najbardziej odpowiednie moduły, jednocześnie wyłączając te zbędna, dzięki czemu przedsiębiorstwo otrzyma narzędzie odpowiadające jego działalności i charakterystyce.

Warto przy tym wybrać rozwiązanie takie, które będzie możliwie jak najbardziej intuicyjne i łatwe w obsłudze, co przełoży się na większą produktywność i mniejszy poziom frustracji ze strony tych pracowników, którzy słabiej radzą sobie z nowoczesnymi technologiami.

Powiązane wpisy

Produkcja dyskretna a systemy klasy ERP

Redakcja

Jak efektywnie zarządzać zadaniami w biznesie?

Redakcja

Dobry program do projektowania – co warto wiedzieć

Redakcja