Oprogramowanie

Gdzie stosuje się przyciski dotykowe?

Przyciski dotykowe pojemnościowe w ostatnim czasie stały się alternatywą dla zwykłych przycisków mechanicznych. Chociaż te pierwsze znane były już od wielu lat, to do tej pory te drugie cieszyły się największą popularnością. Dopiero znaczny postęp w technologii programowalnych układów scalonych był przyczyną, że przyciski pojemnościowe zaczęto coraz to częściej wykorzystywać.

Zastosowanie pola elektrycznego

Przyciski dotykowe pojemnościowe działają w oparciu o zastosowanie pola elektrycznego. Ludzkie ciało jest w tym wypadku głównym przewodnikiem. Złożone z całej masy przewodzących elektrolitów, daje możliwość załączenia i wyłączenia określonego przycisku dotykowego. W tym wypadku głównie chodzi o ludzki palec. Każdy taki przycisk składa się z kondensatora, wytwarza on pole elektryczne oraz jest podstawowym elementem przycisku dotykowego. Takie pole powinno być jak największe. Przyciski pojemnościowe, najczęściej, posiadają ekran dotykowy. Po jego dotknięciu pojawiają się wszystkie pożądane informacje oraz uruchamia się odpowiedni przycisk.

Gdzie są stosowane?

Dzisiaj w bardzo wielu miejscach stosuje się przyciski dotykowe pojemnościowe. Spotykamy je każdego dnia. Zarówno w swoim domu jak i w swoim miejscu pracy. Ponadto stosowane są bardzo często w zakładach produkcyjnych i tam nazywane są przyciskami przemysłowymi. Przyciski montuje się bezpośrednio na urządzeniach, panelach sterowniczych, suwnicach, dźwignicach, rozdzielnicach. Wspomnieć można także o przyciskach alarmowych, różnego rodzaju mikroprzełącznikach, przełącznikach klawiszowych, panelowych czy przyciskowych i suwakowych. Chowa się je w specjalne obudowy, podświetla lub eksponuje. Przyciski są wszędzie, a odkąd zastosowano przyciski dotykowe pojemnościowe ich wyglądy i rodzaje są bardzo różnorodne.

Dlaczego są lepsze?

Uważa się, że tego typu przyciski są lepsze od zwykłych i standardowych. Są mocniejsze, trwalsze i nie zużywają się tak szybko. Ich konstrukcja jest bardzo precyzyjna i sprawia, że nie ma możliwości, by takie przyciski włączyły się same. Faktem jednak jest, że dopiero przycisk dotykowy pojemnościowy sparowany z odpowiednią aplikacją, działa idealnie i bezawaryjnie. Dlatego też decydując się na instalowanie takich przycisków, bardzo ważny jest dobór do niego odpowiedniej aplikacji.

Powiązane wpisy

AMS System: Przesuwaj Granice Przydatności Twojej Firmy

Redakcja

Altium Designer – system z najwyższej półki

Redakcja

Smart Hub – konfiguracja i korzystanie

Redakcja