Oprogramowanie

Czym są i jak działają podstawowe komponenty elektroniczne?

Elektronika to fascynująca gałąź techniki. Odpowiednia wiedza i nieco wyobraźni pozwalają stworzyć niesamowite urządzenia, zdolne zrealizować dowolne zadanie. Na co dzień używamy komputerów oraz smartfonów, często nie wiedząc nic o zasadzie ich działania. Nawet jeżeli niekoniecznie budowa minirobotów jest naszym celem to i tak warto znać podstawowe pojęcia z zakresu elektroniki.

Podstawowe elementy elektroniczne

To pojęcie ma bardzo istotne znaczenie w świecie elektroniki, gdyż za jego pomocą określa się tylko rezystory, kondensatory oraz induktory. Określenie induktory czasem nawet osobom już znającym podstawy elektroniki wydaje się nieco mgliste. Jednak jeżeli znamy fizyczne zasady działania podstawowych komponentów elektronicznych to od razu domyślimy się, że nieco obco brzmiące induktory to popularne i dobrze znane cewki. Elementy elektroniczne odpowiednio złożone oraz zasilone mogą stworzyć urządzenie realizujące konkretne zadanie. Przykładowo może to być pomiar temperatury, pomiar naprężenia w materiale czy alarm uruchamiany w momencie wychwycenia ruchu. Idąc w bardziej zaawansowane zastosowania, komponenty elektroniczne pozwalają na pomiar ilości paliwa w baku samochodu czy uruchomienie wycieraczek w momencie, gdy na szybę spadną pierwsze krople deszczu. Elektronika jest wszechobecna, dlatego warto wiedzieć nieco więcej na temat tego, jak działają podstawowe elementy elektroniczne.

Rezystor

Pierwszy na liście jest rezystor czasem nazywany opornikiem. Zbyt duży prąd może być niebezpieczny dla wielu elementów elektronicznych. Źle zaprojektowany czy też złożony układ może nie wytrzymać zbyt dużego prądu i przykładowo przepaleniu mogą ulegać diody. Ograniczenie prądu uzyskamy dzięki rezystorom, które zamieniają energię elektryczną na energię cieplną i tym samym zmniejszają natężenie prądu.

Kondensator

Komponenty elektroniczne w większości nie działają tak prosto jak rezystory. Kondensatory są już nieco bardziej skomplikowane i mają znacznie więcej zastosowań. W przeciwieństwie do rezystorów trzeba zwrócić uwagę na biegunowość kondensatorów, gdyż źle podłączony kondensator może nawet wybuchnąć. Nie tyczy się to jednak wszystkich kondensatorów, gdyż występują one w dwóch rodzajach. Obok spolaryzowanych kondensatorów można spotkać również niespolaryzowane.

Cewka

Jednym z podstawowych zadań cewki jest filtracja napięć przemiennych. Stąd często jest nazywana dławikiem. Ważną jej cechą jest indukcyjność. Tego typu elementy elektroniczne wpina się szeregowo w obwód, gdyż ze względu na ich dużą oporność w połączeniach szeregowych może się zdarzyć, że prąd nie przepłynie przez cewkę.

Powiązane wpisy

Do czego używa się systemów WMS?

Redakcja

Od Skrzynki z Narzędziami do Globalnej Sieci: Jak WMS Wzmacnia Firmy Logistyczne

Redakcja

Elektronika to potęga

Redakcja