Usługi

System mocowania paneli fotowoltaicznych przy dachach płaskich

Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych rozważa korzystanie z instalacji fotowoltaicznych. Pozwalają one w dłuższym okresie czasu znacznie zyskać na oszczędności w rachunkach płaconych za prąd.

Korzyści z korzystania z instalacji fotowoltaicznej

Prąd pozyskiwany z instalacji fotowoltaicznej będzie podlegał sezonowej zmienności. Trzeba to brać pod uwagę, gdy zamierza się korzystać jedynie z prądu z takiej instalacji. Wiele osób decyduje się na korzystanie z takiego pozyskiwania prądu jako alternatywy w stosunku do prądu od dostawców. Przy podejmowaniu decyzji o montażu instalacji fotowoltaicznych niezbędne jest określenie opłacalności takiej inwestycji. Jednocześnie znacznie lepszym momentem na tworzenie takiej instalacji jest moment projektowania domów. Wówczas znacznie łatwiej wybrać odpowiedni typ dachu, rodzaj pokrycia, ilość i rodzaj paneli czy systemy mocowania paneli fotowoltaicznych.

Panele na dachu płaskim

Bardziej popularnym typem dachu w Polsce jest skośny. Jednak decydując się na dachy płaskie również można umieścić na nich panele fotowoltaiczne. Oczywiście niezbędne jest korzystanie z innych systemów mocowania paneli fotowoltaicznych.

Montaż instalacji na dachach płaskich wymaga:
– zastosowania konstrukcji wsporczych,
– zamontowania paneli pod odpowiednim kątem,
– skierowania instalacji na południe. Znacznie łatwiej jest zastosować panele fotowoltaiczne na dachu płaskim na etapie projektowania. Instalacja na takim dachu wymaga, bowiem skierowania jej na południe przy zachowaniu zgodności z architekturą dachu.

Wybór systemu mocowania

Dokonując wyboru systemu mocowania paneli fotowoltaicznych znaczenie ma to, czy istnieje możliwość przytwierdzenia paneli do podłoża dachu. Gdy taka możliwość występuje wówczas warto postawić na inwazyjne konstrukcje. Do takich zaliczają się systemy mocowania paneli fotowoltaicznych, które są przykręcane do dachu. Pozwala to na odciążenie statyczne dachów. Gdy nie ma możliwość przytwierdzenia konstrukcji paneli fotowoltaicznych do podłoża, wówczas pozostaje stosowanie systemów balastowych. Przy takich systemach mocowania paneli fotowoltaicznych stosowane są specjalne bloczki betonowe. W ten sposób możliwe jest uzyskanie odpowiedniej wytrzymałości całej konstrukcji instalacji na obciążenie wiatrem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy

Powiązane wpisy

Kłopot z nietrzymaniem moczu

Redakcja

Prawidłowe zapakowanie przesyłki

Redakcja

WMS w magazynie to większe zadowolenie Twoich klientów

Redakcja