Maszyny i urządzenia

Elementy elektroniczne w przemyśle

Myśląc o współczesnym przemyśle w odniesieniu o potrzebnych zasobach do jego sprawnego działania, najczęściej myślimy o surowcach i energii. Trzeba sobie jednak zdawać z tego sprawę, że elementów tej układanki jest więcej i zasadniczo trudno jest wymienić, który jest ważniejszy. Elementy elektroniczne są często równie ważne co energia lub surowce.

Wydajność we współczesnym przemyśle

Współczesny przemysł jest to swego rodzaju organizm, który jest tak zaprojektowany, aby przynosił jak najwięcej korzyści, przy możliwie jak najmniejszych stratach i nakładach pracy ludzkiej. Wydajność jest to swego rodzaju wyznacznik tego, czy faktycznie nasz zakład zmierza do osiągnięcia tych założeń.

W naszych czasach osiągnięcie oczekiwanej wydajności nie jest możliwe, bez wysokiego stopnia automatyzacji oraz robotyzacji. Komponenty elektroniczne odgrywają w tym kluczową rolę. Automaty oraz roboty cechują się wysoką powtarzalnością, oraz niezawodnością. Dodatkowo koszt ich pracy jest dużo niższy niż koszt pracy ludzkiej. Z tego powodu roboty są wprowadzane w zasadzie na każde stanowisko, na którym są w stanie zastąpić ludzi.

Awaryjność maszyn

Wysoki stopień automatyzacji oraz robotyzacji wymaga od nas jednak tego, aby dbać o wspomniane urządzenia, poprzez dokonywanie regularnych przeglądów oraz napraw. Wiele z tych napraw polega ba wymianie elementów elektronicznych. Nawet podstawowe elementy elektroniczne będą się zużywać, a skala zazwyczaj rośnie wraz ze stopniem skomplikowania.

Jeśli chcemy mieć możliwość do szybkiego usuwania awarii maszyn, to konieczne jest zbudowanie sobie magazynu komponentów elektronicznych. Trudne awarie zazwyczaj będą musiały być usuwane przez profesjonalny serwis producenta, jednak podstawowe elementy elektroniczne możemy wymieniać z wykorzystaniem własnych zasobów ludzkich.

Jakie komponenty elektroniczne najczęściej ulegają awariom?

Do komponentów elektronicznych, które najczęściej ulegają awariom, nalezą czujniki np. podczerwieni, mikrokontrolery oraz magistrale przesyłania danych. Oczywiście elementów podstawowych jest więcej, ale te wymienione wcześniej najczęściej trzeba wymieniać.

Powiązane wpisy

Od Słońca do Gniazdka: Przygoda Energii w Systemie Fotowoltaicznym

Redakcja

Postrzeganie nadmiaru zanieczyszczeń

Redakcja

Stanowisko zrobotyzowane

Redakcja